Parkettázás XVII. kerület +36 30 317 4687

Parketta javítás

Szakértői tanácsok a keményfa padló vízkárának javításáról, a keményfa padló felületének javításáról, a parketta karcolások rögzítéséről, a keményfa padló vájatának javításáról, és még sok másról.

Még a legjobb fapadló is ki van téve a károsodásnak. A keményfa padlóburkolat a neve alapján úgy hangzik, mintha nagyon keménynek kellene lennie. De más anyagokkal, például csempével, kővel és laminált padlóval összehasonlítva viszonylag puha, és hajlamos az olyan sérülésekre, mint a karcolások, horzsolások és elszíneződések. Sajnos a felületi karcolások és horzsolások a mindennapi kopás elkerülhetetlen következményei.

Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan javíthatók a kisebb karcolások és horzsolások. Ha a padlóján sok karcolás vagy horzsolás van, valószínűleg itt az ideje a padló újrafényezésének. A keményfa padló újrafényezésének költsége a padló állapotától, a fapadló típusától és az újrafényezendő négyzetméterek számától függ.

A fapadló felújítása nagy munka, amely magában foglalja a bútorok mozgatását, a dobcsiszoló vagy más padlócsiszológépek behozását, a ház többi részének védelmét a portól, a poliuretánból vagy más befejező termékekből származó szagok kezelését és egyebeket. Férfi csiszol egy kopott keményfa padlót.

A fapadló felújítása rendetlen, kihívásokkal teli munka, amelyet általában a legjobb szakemberre bízni.

Mivel egy drága fapadlót könnyű tönkretenni, a keményfa padló újrafényezése gyakran a legjobb, ha padlóburkoló vállalkozók kezébe kerül. A tágulás és összehúzódás okozta problémákat nem lehet könnyen megelőzni.
A fa, mint természetes szálas és porózus anyag, a hőmérséklet és a páratartalom változásával kitágul és összehúzódik. Ennek során a deszkák szétválhatnak vagy megvetemedhetnek, a szegek pedig meglazulhatnak. A tágulás és összehúzódás - és általában a mozgás - következtében a parketták nyikorogni kezdhetnek.

A nyikorgás javításának módszereiről lásd: Hogyan javítsuk a padló nyikorgását? A ház természetes süllyedése is okozhat elválásokat a gerendák és az aljzat között. Ha a padlója megereszkedik vagy egyenetlen, azt komoly szerkezeti probléma okozhatja.

Ha ez a helyzet az Ön otthonában, forduljon vállalkozóhoz. Ha a probléma kisebb mértékű, van néhány dolog, amit megtehet a pattogó vagy megereszkedett padló javítására. A fapadló karbantartása érdekében körülbelül hetente egyszer porszívózza vagy szárazon felmossa.
A keményfa padló vízkárának javítása
Általánosságban elmondható, hogy a víz a fapadló ellensége. Károsíthatja a felületet, karikákat vagy elszíneződéseket hagyhat maga után, vagy - a legrosszabb esetben - a padlódeszkák cserepesedését, vetemedését, meghajlását vagy penészesedését okozhatja.

A keményfa padló vízkára a kisebbektől a nagyobbakig terjedhet. Okozhatja egy cserepes növény, amely a padlóra szivárog, egy elrepedt háztartási készülék tápcsöve vagy egy nagyobb árvíz. A keményfa padló vízkárának kezelésére szolgáló módszerek a kár súlyosságától függnek.

Súlyos vízkár.
Ha a túlzott vízkár miatt több keményfa padlódeszka megvetemedett, valószínűleg el kell távolítani és ki kell cserélni őket. Sok esetben csak a sérült részeket lehet kicserélni. Ehhez képesnek kell lennie azonos pótlások azonosítására és megvásárlására. Természetesen ez nem mindig lehetséges. 

Vízfolt eltávolítása.
Ha valaki forró kávéscsészéből vagy hideg pohárból víznyomos gyűrűt hagyott a padlón, akkor a foltot esetleg ki lehet szedni. Hajtson félbe egy fehér ruhát vagy rongyot, és fektesse a foltra. Ezután állítson be egy vasalót közepes hőfokra, és vasalja át vele előre-hátra a folt területét. Ezt fokozatosan tegye, és gyakran ellenőrizze, hogy a folt eltűnik-e, és hogy ne okozzon további károkat. A nagyobb foltok a fapadlón általában vízfoltok, amelyeket kiömlött folyadék vagy túlöntözött szobanövények okoznak.

A területet le kell csiszolni, néha fehéríteni kell, majd újra kell csiszolni, hogy illeszkedjen a padló többi részéhez, ami a legtrükkösebb rész. A nagy foltok kezeléséhez érdemes padlóburkoló vállalkozót megbízni, különösen, ha a folt jól látható helyen van. Ha úgy dönt, hogy saját maga vállalja ezt a projektet, a folyamat a következőképpen zajlik:

1 Csiszolja a területet vibrációs csiszológéppel, először 100-as, majd 150-es csiszolópapírral. Férfikéz csiszol egy fafelületet rezgőcsiszolóval. Csiszolja a területet vibrációs csiszológéppel.
2 Porszívózza ki a területet egy bolti porszívóval.
3 Törölje át a területet ásványi szeszes itallal olajalapú folt esetén, illetve vízzel latexfolt esetén.
4 Sötét folt esetén alkalmazzon fehérítőt vagy oxálsavat a címke utasításainak megfelelően, hogy a foltot világosabbá tegye, majd 150-es szemcseméretű csiszolópapírral enyhén csiszolja a faanyag vonalában.
5 Keverjen össze egy, a meglévő padló színéhez illő pácot. Ehhez a folyamathoz általában egy, a padlóval azonos fajtájú fadarabon kell kipróbálni a lehetőségeket. Ha nem talál cseredarabot, vágjon ki egy szekrényből vagy a meglévő padló más, nem feltűnő részéből, majd cserélje ki a kivágott darabot újabb padlóburkolatra.